רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא מדגישה מאוד את החינוך ואת התורה.
חלק בלתי נפרד מהחינוך הוא גם הצטיינות לימודית-מדעית, וזה כולל גם טכנו-פדגוגיה. עיקר פועלנו בתחום זה בשבועות האחרונים מוקדש להשתלמויות למורים בתחום של פדגוגיה מקוונת, באופן ששיעורים מקוונים לא ייראו כמו שיעורים בכיתה אלא ינצלו את הייחוד של העבודה במרשתת.
במקביל לאין ספור השתלמויות וכנסים שאנו עורכים גם כעת, וכחלק מהרצון ללמוד לעומק את השימושים הפרקטיים של פלטפורמת הזום, נולד גם "הטיפ היומי", שנשלח תחילה למורים ברשת אך עד מהירה ביקשו אותו גם רבים אחרים.

לנוחותכם, מצ"ב כל הטיפים שנשלחו עד כה. נמשיך בע"ה לעדכן מעת לעת את הרשימה.
בע"ה נצא מימים אלו בתוספת ביכולות הטכנולוגיות, בתוספת ביכולות החינוכיות ובתוספת מחויבות כלפי תלמידינו היקרים וכלפי שליחותנו,

בברכה,
יונה גודמן

מי שמתקשה להשתתף דרך המחשב, יכול להצטרף לכל פגישת זום דרך מכשיר טלפון (נייח או נייד כאחד). הוא ישמע הכל ויכול לדבר ולהשתתף, אך כמובן לא יראה.
זה מתאים למי שאין לו כרגע מחשב פנוי \ למי שמתקשה רגע עם המחשב \ לחלק מבני הגיל השלישי שאולי מתקשים בטכנולוגיה ורוצים לצרפם לשיחה.

הדבר שימושי למשל, לשיחה קצרה של המחנך עם כל תלמידיו (נניח, בבוקרו של יום) מבלי להיתקע עם תלמידים שלא מצטרפים כי המחשב בביתם תפוס. כדי להצטרף טלפונית לפגישת זום, צריך להתקשר: 03-9786688.
יש להכניס את מספר הפגישה וללחוץ על סולמית, להכניס סיסמה וללחוץ שוב על סולמית.
(אם אין סיסמה, פשוט ללחוץ פעמיים רצוף על סולמית).
כדי לדבר או כדי להשתיק את הקו שלך (למניעת רעשי רקע), יש ללחוץ: כוכבית 6.
(המזמין יכול לכוון את הגדרות התוכנה באופן שבעת כל זימון לפגישה, יופי גם מספר הטלפון הישראלי).
בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

האם ראוי להקפיד על זמנים בתחילת מפגש או שיעור? – בוודאי שכן.
האם ראוי להקפיד על כך באופן שמי שמאחר – אינו רשאי להצטרף?

את זה אשאיר לכם.

אך אם תחליטו שזה רצונכם, תוכנת זום מאפשרת "לנעול דלת" מתי שתרצו, ולמנוע ממאחרים להצטרף. מבחינת חברת זום, האפשרות נועדה למנוע ממטרידים שמנסים לנחש מספרים ולהיכנס באופן אקראי למפגשים – 'לפוצץ' אותם.

ברם, מורה בארץ שחה לי שבנות כיתתה העבירו את הזימון לשיעור ל… בנים מהשכונה, ואלו "קפצו" לבקר בשיעור בבית ספרן. כך שלאופציה של 'נעילת חדר' יש עוד שימושים…

כדי לסגור את הדלת:
לחצו על מתג "משתתפים" (participants).
בתחתית רשימת שמות המשתתפים בצד ימין, יש שלוש נקודות.
לחיצה על שלושת הנקודות פותחת רשימה של 5 אופציות.
התחתונה היא: lock meeting
סמנו אותה והחדר 'נעול' ואינו מאפשר כניסה נוספת.
תמיד ניתן ללחוץ פעם נוספת ולאפשר כניסה.
בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

 

לעיתים אני מבקש להשאיר את התלמידים (או את עצמי כמשתתף בישיבה) במצב 'השתק'. זאת כדי למנוע מכולם לשמוע רעשי רקע אצלי או אצלם, כמו רעש של ילדים ועוד.

ניתן להשאיר את התוכנה במצב של 'השתק קול' אצל התלמידים \ משתתפים. יש להסביר להם שאם מישהו רוצה לאמר משהו קצר שיישמע לאחרים, עליו ללחוץ על מתג 'רווח' במקלדת (הפס הארוך בחלק התחתון של המקלדת) ולדבר תוך כדי החזקת ה'פס'.

ברגע שיסיים לומר את המשפט וירפה מה'פס', התוכנה תחזור למצב 'השתק'.
בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

שאלה: בכל שיעור, תלמידים מתחילים להתכתב ביניהם בצ'ט באופן פרטי, כלומר רק שני המתכתבים רואים ואני לא. בשלבים מסוימים של השיעור יכולים 50% מהנוכחים להיות עסוקים בהתכתבות פרטית בצ'ט של הזום. הדבר דומה בעיני להעברת פתקים ביניהם בכיתה. שתי התופעות מפריעות מאוד.
מה עושים?

הצעה: כמובן, העיקר הוא חינוך. לדבר על הצורך באחריות על הלמידה, לטפח חדוות למידה ועוד. אך עד אז, ניתן לכוון את הצ'ט באופן שיאפשר רק שאלות המופנות לכלל, ולחסום אפשרות של שיחות פרטיות בין שני תלמידים.
איך עושים זאת: בעמוד הבית נכנסים למתג settings. הטור השמאלי למעלה הוא meeting. גוללים למטה לפרק שעוסק במה שקורה בתוך המפגש, וחוסמים את האופציה של צ'ט ישיר בין שני משתתפים. כלומר, מסירים את הסימן מהמשפט: Allow meeting participants to send a private 1:1 message to another participant.

הערה עקרונית חשובה:
הצ'ט עשוי להיות כלי מצוין שמאפשר לא רק שאלות המופנות למורה, אלא דיון בין כולם. ניתן לשאול שאלה \ להציג תמונה וכו' ולבקש מכולם, בו-זמנית, לכתוב את עמדתם בצ'ט. למשל, להקרין סרטון קצר ולבקש שיכתבו בצ'ט את עמדתם ביחס לשאלה מה הבמאי רוצה ללמד אותנו וכו'. לאחר מכן לבקש שיקראו את כל הדעות ולפתוח זאת לדיון בעל פה.
בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

הערת פתיחה: הסיפור שלפניך אינו מסובך להבנה. תתרכזו רגע ותוכלו להפיק ממנו בקלות.

הסיפור:

אתמול בערב השתתפתי בהעברת וובינר בזום. הדברים שלי נשענו על מצגת ולקראת הסוף – סרטון של 4 דקות. בבדיקה מראש הכל עבד.

ברם, בעת העברת השיחה – הקהל שמע את הסרטון אך לא ראה אותו. במחשב שלי – הסרטון מילא את המסך כולו, ראיתי ושמעתי אותו, ולכן לא ידעתי על התקלה. רק אחרי כמעט שתי דקות – מישהו התקשר אלי טלפונית ובישר שהציבור שומע את הסרט אך לא רואה אותו.

המשכתי את השיחה בלי הסרטון, מבלי לדעת מדוע הייתה תקלה.

הבעיה:

לאחר השידור, ניסיתי להבין את מקור התקלה. כמידע רקע אוסיף שסימון 'השמעת אודיו' בתוכנת זום, תשמיע לקהל של פגישה כל אודיו שמושמע במחשב, ללא קשר למקורו.

מתברר שבעת הבדיקה של הציוד לפני השיחה – הפעלתי את הסרט, כפי שעשיתי פעמים רבות בחודש וחצי האחרונים, דרך מסך השיתוף של זום ועל כן – השותף מולו בדקתי – ראה ושמע אותו כנדרש.

ברם, באמצע ההרצאה, מתוך הרגל של מאות הרצאות בתנאים רגילים, טעיתי והפעלתי אוטומטית את הסרט ישר מהתיקייה במחשב ולא דרך "שיתוף" בזום. במצב זה, זום כדרכו השמיע את האודיו שהושמע במחשב, אך הסרט שלא הופעל דרכו – לא נצפה.

מכיוון שהסרט מילא אצלי את המסך, לא ראיתי תגובות צ'ט שהעירו לי על כך, ורק כשמישהו התקשר אלי נודע לי על התקלה.

מסקנות:

גם בעת לחץ בו מנסים בו-זמנית – להסביר נושא, לעמוד בזמנים, לקרוא צ'טים, לתפעל ציוד וכו' – לא לפעול מתוך הרגל ובטעות להפעיל סרטון מהתיקייה במקום דרך מסך השיתוף של זום.

למנות מראש אדם שיתבקש להתקשר באמצע שיחתך –(רק) אם יש תקלה. להשאיר טלפון סלולרי פתוח לידך ולהשיב תמיד לשיחותיו.

(אפשרות נוספת אך מורכבת קצת: להפעיל גם מכשיר סלולר על שיחתך [תוך השתקת המכשיר] ולכוון אותו שיראה תמיד צ'טים, בעיקר עת המסך מלא אצלך במשהו אחר._ _אפשרות שלישית: בשיחה גדולה וחשובה – לבקש מבן משפחה לשבת בחדר סמוך ולעקוב ממחשב אחר אחרי כל השיחה. זאת כדי לאפשר לו להעיר לך מיידית אם יש תקלה שאינך מודע אליה).

בשידור לכיתה רגילה, אין בעיה לקרוא גם צ'טים ולהשיב לשאלות. אך בעת העברה לקהל גדול, לא ניתן לקרוא את כל הצ'טים (ללא קשר לתקלה). מגיעות המון תגובות, הערות, שאלות שחוזרות על עצמן, שאלות שקשורות לנושא אחר וכו', ולא ניתן לקרוא הכל תוך כדי שידור.

מוצע למנות אדם אחר, שתפקידו יהיה לקרוא את כל הצ'טים שנכתבים תוך כדי שיחתך. כשתרצה, פנה אליו בשלב השאלות בשידור ובקש שיַפנה אליך את השאלות העיקריות שהוא דלה וריכז משפע השאלות, הערות וכו'.

לא להיבהל מתקלות. לאחר בעיה, לשבת ולנתח מה קרה, כדי להסיק מסקנות להבא. כולנו לומדים ואל לנו להירתע מטעויות.
בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

אלו תלמידים השתתפו בשיעור? כמה זמן כל אחד היה?
אם היית ה'מארח', ניתן בקלות לקבל דו"ח משתתפים, גם למפרע.

וודאו שאתם מחוברים לחשבון זום שלכם במחשב, ואז כנסו דרך הדפדפן לקישור הבא:

https://zoom.us/account/report/user

בחרו בשורה עם שם מפגש הזום שאתם רוצים לבדוק.
לחצו על מספר המשתתפים שמופיע בסוף השורה.
תיפתח טבלה עם השם של כל משתתף, דוא"ל שלו, מתי נכנס לשיעור ומתי פרש.
כן אפשר לייצא את הכל לטבלת אקסל.

שלוש הבהרות חשובות:

 1. אם תוך כדי שיעור תלמיד התנתק (בכוונה או בגלל בעיית רשת) ואז התחבר בחזרה, הוא ייספר פעמיים וכל כניסה שלו תימדד לחוד. כדי לרכז יחד את כל הכניסות של כל תלמיד בודד, לחצו למעלה בצד שמאל על האופציה של: Show unique users
 2. כדי לקבוע אלו פגישות זום (שניהלת) תרצה לבדוק, כוון את מונה התאריך בראש הדף.
 3. טבלת האקסל תכלול רק רשימת משתתפים, ממתי עד מתי היו וכו', אך בלי שם השיעור ומועדו. אם רוצים להוסיף את אלו לאקסל, סמנו למעלה בצד שמאל את המתג: Export with meeting data.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

פעמים שהמשתתפים מצטרפים עת המיקרופונים שלהם פתוחים. הם לא תמיד מודעים לכך שרעשי הרקע אצל אחד, ולבטח אצל כמה, מצטרפים לעוצמת רעש שמפריעה לניהול השיעור או המפגש. הפתרון הפשוט הוא להזכיר לכולם לכבות מיקרופונים.

ברם, אף אם כולם מכבים את המיקרופונים בהתחלה, רבים פותחים בשלב מסוים כדי לדבר, שוכחים את המיקרופון פתוח, ושוב משדרים לכולם מגוון רעשי רקע. (וכמובן, יתכן ויש הפותחים בכוונה כדי להרעיש…)

הפתרון:

1. לכבות לכולם את המיקרופונים באופן שרק אתה יכול לשחרר אותם.

2. בתחילת המפגש, פתח את חלון המשתתפים (participants).

3. בחלק התחתון של אותו חלון, לחץ 'השתק את כולם' (mute all).

4. במצב זה, השתקת את כולם. ברם, כל אחד עדיין יכול לפתוח עצמאית את המיקרופון והבעיה חוזרת.

5. לכן, הסר בשורה מעל את הסימון מהאופציה של: 'אפשר למשתתפים לשחרר השתקה' (allow participants to unmute themselves). ברגע שתיבה זו אינה מסומנת, אין המשתתפים יכולים לפתוח לבד את המיקרופון והם נשארים בהשתקה. רק אתה יכול להחליט לפתוח לאחד מהם, או לכולם.

6. כדי לפתוח את כולם, לחץ בתחתית חלון ה'משתתפים' במתג: "הסר השתקה לכולם" (unmute all). כדי לפתוח רק לאחד, לחץ ליד שמו ברשימת המשתתפים.
בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

פעמים שאנו מקיימים מפגש שבועי קבוע, בשעה קבועה, לאותה קבוצה. הדוגמה הפשוטה ביותר היא שיעור שבועי קבוע או פגישה שבועית קבועה.

האם חייבים כל פעם 'להזמין' בזום פגישה חדשה, ולהפיץ קוד כניסה חדשה?

כמו כל שאלה רטורית, התשובה היא: לא.

הפתרון:

לקבוע שיעור \ מפגש שבועי קבוע, עם *קוד כניסה אחיד* שחוזר על עצמו.

הסבר:

 1. בעת תיאום פגישה חדשה (Schedule a Meeting), מתחת לתאריך ולשעה – יש לסמן שזו פגישה קבועה שחוזרת על עצמה (Recurring meeting).
 2. ברגע שתסמנו את התיבה שליד המשפט הנ"ל, ייפתח עוד חלון בו תוכלו לבחור האם זו פגישה קבועה יומית \ שבועית \ חודשית \ משתנה.
  כן אפשר לבחור קצב אחר של פגישה קבועה (נניח, פעם בשלושה ימים).
 3. במקום ייפתח חלון בו תתבקשו לקבוע את תאריך המפגש האחרון (End date).
 4. באם תבחרו בפגישה חוזרת במועדים משתנים (No fixed time) לא תתבקשו לקבוע תאריך סופי או תדירות, אך תוכלו להשתמש באותו קוד פגישה לכל פגישה שתעשו עם הקבוצה.

באופן זה, אין צורך לפתוח 'הזמנה' חדשה כל פעם; אין צורך לשלוח כל פעם קוד חדש; והמשתתפים אינם צריכים כל פעם לחפש היכן נמצא הקוד החדש. הם יכולים לשמור לעצמם במקום קבוע את הקוד האחיד ולהשתמש בו.

כבכל קיצור, אף כאן יש מחיר והוא הגברת הסיכוי שקוד הכניסה ידלוף. לשיקולכם.
בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

אחת התכונות השימושיות של תוכנת הזום היא היכולת לשלב סקר אחד או יותר תוך כדי שיעור.

הסקר משמש הן כדי ללמד אותך על עמדות המשתתפים, הן כדי להציג בפניהם תמונת רוחב של דעת חברי הקבוצה והן ככלי מתודי ששומר על גיוון וערנות בשיעור בעזרת שותפות פעילה.

השאלות יכולות להיות פרקטיות (באיזה יום נח לכם לקיים את המפגש הבא: שני או שלישי), יכולות להיות פרשניות (איזה מההסברים קולע טוב יותר לדעת רש"י), רגשיות (איזו מילה משקפת בעיניך את מצב רוחו של הבחור בתמונה), עמדות ("מה תפקידנו העיקרי היום?" או "הדרך הנכונה ביותר להשפיע על יחסי דתיים חילוניים הוא בעזרת…") ועוד.

שילוב סקר\ים בשיעור או מפגש:

 1. בהגדרות הקבע שלך (settings) הפעל את מתג הסקרים: polling.

   

 2. בעת קביעת מפגש, לאחר הכנסת פרטי המפגש (שם, תאריך וכו') לחץ "שמירה". לאחר שלחצת על שמירה (save), גלול לתחתית הדף ותראה שכתוב שטרם קבעת סקרים – You have not created any poll yet. (כמובן, אין חובה לקבוע סקר בכל שיעור).

   

 3. תוכל להכין סקר אחד עם שאלה אחת או יותר. כן אפשר להכין לאותו מפגש יותר מסקר אחד. השימוש פשוט: באם כמה דקות אחרי תחילת השיעור אתה רוצה להפעיל סקר אחד עם שתי שאלות, אתה יכול להכין זאת כסקר מספר 1. ללא קשר, אפשר להכין לאותו מפגש את "סקר מספר 2" עם שאלה או שאלות אחרות, אותו תפעיל בשלב אחר של המפגש.

   

 4. בסקרים של הזום התשובות הן 'סגורות'. אך תוכל לבחור האם חייבים לבחור תשובה אחת בלבד (single choice) או שניתן לבחור בו-זמנית בכמה תשובות (Multiple).

   

 5. ניתן לבחור האם זהות כל משיב נשארת חסויה או ששמו מופיע ליד תשובתו, בעזרת מתג anonymous.

   

 6. בשלב בשיעור בו תרצה להפעיל את הסקר, לחץ על מתג polls בתחתית מסך השיעור. כדי לסיים את הסקר, לחץ על: end polling.

   

 7. בשלב הראשון רק אתה רואה את תוצאות הסקר. כדי להראות לכולם את התוצאות, לחץ על share results.

   

 8. כדי לסיים להציג את הסקר ולחזור למפגש הרגיל, לחץ עלstop share results  וסגור את חלון התוצאות.

   

 9. ועוד טיפ לסיום: אם הכנת לאותו מפגש יותר מסקר אחד, תוכל לבחור איזה מהם יופיע קודם (ולא להיצמד לסדר הכנתם). זאת בעזרת החץ הקטן הפונה למטה מימין למילה poll שנפתח בעת פתיחת חלון ה-poll בתוך השיעור.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

עבודה חינוכית מול מסך היא קשה למלמד וללומד כאחד. ברם, היא (כמעט) בלתי אפשרית עת המשתתפים אינם פותחים מצלמות. אי-הדלקת מצלמה דומה לתלמיד שייכנס לכיתה עם שק שחור על הראש. קשה ללַמד מול קיר שחור (במחשב), וקשה לא לראות הבעות פנים.

בקיצור, תנאי להשתתפות במפגש צריך להיות מצלמות פתוחות (וכמובן, משתתפים יושבים ולא מסתובבים עם המצלמה ביד). את הדרישה הבסיסית הזו יש להציב מראש, כדי שאנשים יתלבשו ויתמקמו בהתאם. (יקל עם כלל מקיימי הישיבות \ המורים במוסד \ במקום יבואו עם תנאי משותף זה, אך אף אם לא, שווה להתעקש על זה לבד. זה גם תורם לאבטחה ביודעינו שכל שמות המשתתפים אכן שייכים לבעליהם המוזמנים).

אך מה לגבי מי שלא פתח מצלמה בכל זאת?

לאחר פתיחת השיעור אפשר לבקש שוב ושוב לפתוח מצלמות. אך בדרך זו כל הקבוצה שומעת, וזה מפריע למהלך השיעור \ מפגש ומפריע לכל אלו שיושבים עם מצלמות פתוחות וקשובים.

 

פתרון:

יש כעת אפשרות לשלוח הודעה אוטומטית אישית למשתתף מסוים, עם בקשה שהוא יפעיל מצלמה.

 • כדי לעשות כן, יש לפתוח את רשימת המשתתפים (participants).
 • מימין לשמו של כל משתתף אפשר לראות איקון קטן המראה את מצב מצלמתו.
 • כשעומדים מעל שם המשתתף ומימינו, מופיעה המילה more.
 • לחיצה על המילה more נותנת כמה אופציות, אחת מהן היא משלוח הודעה פרטית ישירות למשתתף עם הבקשה: ask to start video. 
 • ההודעה תקפוץ על המסך הראשי של המשתתף אליו היא נשלחה (תיאורטית, הוא יכול לכבותה ולהתעלם ממנה).

 

הערה פדגוגית עקרונית:

עת עובדים עם קבוצה (גם בחדר רגיל. בע"ה במהירה בימינו…) ומתוכה בודד\ים אינם מרוכזים או עסוקים במשהו אחר  – לא כדאי להפריע לכל המקשיבים כדי להעיר לבודד\ים שאינם קשובים. עדיף להתעלם או למצוא דרך להעיר להם מבלי להפריע לאחרים.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

לעיתים אנו פותחים מסך "שיתוף" כדי להציג מסמך, מצגת, וכדומה.

תוכנת זום פותחת פס עם אופציה של annotation, המאפשר לנו לכתוב על המצגת, להצביע על מקום מסוים במצגת וכו'.

ברם, אפשרות זו פתוחה גם בפני המשתתפים. לעתים אף הם מתחילים 'לכתוב' על הלוח שאנו מציגים, בין בטעות (כי הם משחקים עם התוכנה) ובין בזדון, והדבר מפריע לכולם.

כיצד ניתן למנוע זאת?


פתרון:

ישנן שתי אפשריות.

אחת – למנוע ב'הוראות קבע' של כל המפגשים שלי, כתיבה על הלוח על ידי משתתף.

השנייה – להפסיק זאת רק במפגש מסוים או רק בשלב מסוים במפגש.


לביטול האופציה בהוראות הקבע:

1. כנסו ל settings במסך הראשי שלכם

2. גללו למטה עד הסעיף annotation

3. בטלו את האפשרות של Allow participants to use annotation tools to add information to shared screens

לביצוע האופציה תוך כדי מפגש:

4. תוך כדי מפגש, הפעילו את מצב 'שיתוף מסך' (מצב share)

5. בפס העליון שיש עליו את האופציה של annotation , מופיעה מימין המילה: more עם שלוש נקודות

6. לחץ על שלוש הנקודות ובחר באופציה של disable participants annotation

7. אופציה נוספת: כשאתם במצב של 'שיתוף מסך' מופיע כעת על הפס העליון גם מתג אבטחה (security). לחיצה על המתג פותחת 6 אופציות. התחתון הוא ביטול יכולת שאר המשתתפים לכתוב על הלוח המשותף (להסיר סימון מהכותר: annotate on shared content). ניתן רוב השיעור להשאיר זאת סגור, ורק בשלב מסוים לפתוח להם ולאפשר להם להגיב על דבריכם באמצעות סימון חלק של המסך


שימו לב:

אם סגרתם את התכונה ב'הוראות הקבע' (settings), לא תופיע אפשרות להפעילה תוך כדי מפגש.


הערה פדגוגית:

הטיפ עוסק במניעה פשוטה של הפרעות.

אך שאיפתנו צריכה להיות פיתוח מפגשים ושיעורים בהם כולם שותפים וקשובים, ובהם גם נעודד לפי הצורך הצבעה שלהם על חלק מסוים של המסך, כתיבה שלהם על המסך וכו'.


בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

ישנן תכונות שאנשים בטוחים שאינן קיימות בגרסה החינמית של זום, אך הן בעצם קיימות ופשוט לא יודעים כיצד להפעיל אותן. (כמובן, ישנן תכונות שאכן אינן קיימות בגרסה החינמית, והבולטת ביותר היא היכולת לקיים מפגש לפרק זמן ארוך יותר מאשר ארבעים דקות).

האם ניתן להקליט פגישה? באילו דרכים? ומה אפשר לעשות איתה?


הסבר והצעה:

ובכן, המארח יכול להקליט את כל המפגש גם בגרסה החינמית וגם בגרסה שבתשלום. ההבדל הוא בשאלה האם השמירה תעשה למחשב שלי (אישית אני מעדיף זאת), דבר שמתאפשר בגרסה החינמית, או גם לענן של זום, דבר שמתאפשר בגרסה שבתשלום בלבד.


חלקי ההקלטה

 1. התוכנה פותחת תיקייה בשם ZOOM במחשב שלך, לרוב בתוך תיקיית מסמכים. בתוך תיקייה זו היא שומרת הקלטה של כל מפגש לחוד (אם הפעלת את התכונה).

 2. כדי להקליט כל מפגש באופן אוטומטי (מבלי להצטרך כל פעם לבקש במיוחד שהיא תקליט) יש להפעיל אופציה של הקלטה אוטומטית. לשם כך כנסו ל settings ומשם לטור השני, של Recording (במקום הטור השמאלי בו בדרך כלל מסתכלים, של Meeting) והפעילו את המתג של הקלטה אוטומטית (Automatic recording).

 3. לאחר סיום המפגש, המחשב יקדיש כמה דקות לשמירת הקבצים. יש לתת לו לעבד אותם בנחת.

 4. ההקלטה שומרת כמה קבצים שונים. הראשון הוא סרט מלא של המפגש. השני הוא רק הקלטה קולית (אודיו) של המפגש. המשקל שלו נמוך בהרבה מהסרט, ולעתים מספיק לנו לשמור או להפיץ את ההקלטה הקולית.

 5. חשוב לדעת שאפשר לכוון את התוכנה באופן שתשמור באופן אוטומטי גם את כל הצ'ט. המתג להפעלת תכונה זו נמצא בטור של meeting, תחת השם: .Auto saving chats.

 6. קובץ הצ'ט נשמר באותה תיקייה יחד עם קובץ הסרט וקובץ האודיו.

 7. לאחר המפגש אפשר לפתוח את קובץ הצ'ט ולהמירו למסמך וורד רגיל.

 8. שימו לב שמצב 'הקלטה אוטומטית' נוח, אך מקליט גם את כל הפגישות שאתה יוזם, ותופס מקום רב במחשב. רצוי מאוד להקדיש לנושא כמה דקות בשבוע ולמחוק את כל ההקלטות שאינן נחוצות לך.

 9. באם מעדיפים להקליט רק מפגשים נבחרים, אין לבקש הקלטה קבועה, אלא לסמן זאת רק בתוך זימון פגישה מסוימת, תוך שגוללים למטה מתחת לקביעת השעה והתאריך ומסמנים את האופציה: Record the meeting automatically


שימו לב: הנחיות משה"ח אוסרות הפצת הקלטה של מפגש עם תלמידים.


הערה פדגוגית:

ישנם שימושים רבים שניתן לעשות בצ'ט השמור. ניתן כמובן לבקש בצ'ט משוב למפגש ולעיין בו בקלות לאחר מכן.

לפעמים אני שואל שאלת תוכן במפגש, ומבקש שכל המשתתפים יכתבו את דעתם בצ'ט. לאחר המפגש ניתן לשלוח למשתתפים את הצ'ט ולבקש מהם לעשות עיבוד (סוג של שיעורי בית…) תוך ניתוח הדעות השונות שנכתבו, כתיבת סיכום רוחב לדעות שהושמעו וכן הלאה.

וטיפ לסיום: אפשר לקחת חלק קטן מסרט ההקלטה ולהפיצו או לעשות בו שימוש חינוכי עתידי. כך למשל, בדיון של מחנכים שקיימנו על העמקת פועלנו הערכי בימים אלו, ביקשנו ממו"ר הרב דרוקמן שליט"א להשתתף בדיון. דבריו המיוחדים נאמרו במשך מספר דקות, ויכולנו לקחת רק אותם ולהפיצם.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

כידוע, משרד החינוך הישראלי העמיד חשבון זום לכל מורה שרשום אצלו, באופן שהמפגשים לא יתנתקו אחרי 40 דקות. מכיוון שיש שעדיין מתקשים להתחבר כך, נסביר בקיצור את דרך ההתחברות של המוכרים על ידי משרד החינוך.

דרך פעולה: 

 1. וודאו שאינכם מחוברים לזום דרך שם משתמש אחר. אם כן, התנתקו.

 2. כעת בקשו להתחבר לזום. ברם, כשהוא שואל אותך כיצד להתחבר, אל תתחבר דרך חשבון המייל הרגיל שלך, אלא בחר באופציה של: sign in with SSO (למתעניינים: אלו ראשי תיבות של: Single sign-on שכוונתם למצב בו משתמשים שונים בארגון יכולים להתחבר באותה צורה). קיימת אפשרות להתחבר ישירות דרך אתר משה"ח אך נסתפק כאן בדרך הנ"ל.

 1. התוכנה כעת מבקשת את כתובת הארגון. יש להקליד פנימה: edu-il (שימו לב להקליד מקף אמצעי ולא מקף תחתון).

 2. כעת תתבקשו להתחבר דרך קוד הכניסה שלכם למשה"ח, ואתם בפנים (מטעמי אבטחה, המפעיל את התוכנה דרך משה"ח חייב לקבוע סיסמה לכל מפגש ואינו יכול לוותר עליה).
  היתרון פשוט: ניתן לקיים מפגשים מבלי להתנתק באופן פתאומי אחרי 40 דקות.

עצה קטנה:

לעתים כמה מבני הבית זקוקים לזום במקביל. איש החינוך צריך לוודא שהוא עובד במנוי של משה"ח, בו אין הגבלת זמן. בן המשפחה השני ישתמש במנוי החינמי המשפחתי. מכיוון שלפי הצורך מחליפים בין מחשב לטלפון נייד, יש לוודא בפינה העליונה הימנית שאתם מחוברים לחשבון שאתם רוצים להתחבר דרכו.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

נושא האבטחה מטריד רבים ממשתמשי הזום, ויש רכיבים שונים בדרכי ההתמודדות. תופעה בולטת בתחום של פריצת האבטחה היא חדירה של אדם (או קבוצה) לשיעור או פגישה אליהם הם לא הוזמנו. לרוב הכוונה למצב בו הם מפריעים למהלך השיעור באמצעות השמעת קולות, ציורים על המסך, שאלות קנטרניות ועוד. 

לעיתים מדובר בסוטים שמעלים תמונות או סרטונים מזעזעים.

נוכח בעיה זו, כיוון משה"ח את ההגדרות באופן שכל מי שמצטרף דרכו יקבל כברירת מחדל מנגנוני אבטחה מרובים (כגון החובה להשתמש בסיסמה, שימוש בחדר המתנה וכניסה מבוקרת למפגש, ועוד). 

רבים מאתנו חשים שאבטחות אלו יוצרות טרחה מיותרת, וכי הסיכוי שהאקר מרוסיה או מסין ינחש את מספר הפגישה שלי, ייכנס ויפריע, הוא קטן מאוד ועל כן מבטלים אותן.

 

נוכח תחושה זו, שתי הערות:

 1. גם סיכוי נמוך למעשה קשה הוא סיכוי שראוי להתחשב בו, בפרט כשמחיר ההתמודדות איתו כרוך בסה"כ בעוד כמה שניות זמן בפתיחת הפגישה.

 2. לאחרונה ראינו יותר ויותר מקרים בארץ בהם תלמידים מעבירים את קוד הכניסה לשיעור שלהם לחבריהם המשועממים, ואלו נכנסים לשיעור ומפריעים בניהולו. זו כבר תופעה נפוצה בהרבה מאשר חדירה של האקר רוסי.

זאת ועוד, לא מכבר שמעתי מאחד מראשי מוקד 105 כי הם גילו קבוצה של בני נוער בארץ שפתחו קבוצת ווטסאפ בו ביקשו מכל תלמיד שיש לו זימון לשיעור בזום שלא מתחשק לו שיתקיים – שיעביר להם את הזימון והם מבטיחים להיכנס ולהפריע.

 

סוף דבר: אמצעי האבטחה מצריכים עוד שניה זמן בתחילת המפגש, ותו לא. גם נעילת הדלת בבית לוקחת מאיתנו עוד שנייה זמן ואנו מקפידים לעשות כן. אל לנו למהר כל כך עד שבמודע נוותר על אמצעי אבטחה חשובים.

 

מבט חינוכי:

יש עזרים טכנולוגיים שיכולים לצמצם מצבים אלו, כמו חדר המתנה, שימוש בסיסמה, נעילת החדר וכמובן – הוצאה של גורם מפריע ואף דיווח עליו לזום (ולפי הצורך, למוקד 105). אל לנו לחפש קיצורים ולוותר על עזרים חשובים אלו.

ברם, נוכח התופעה בה תלמידים מעבירים לחבריהם את קוד השיעור כדי ש-'יבואו לבקר' – עיקר ההתמודדות צריך להיות חינוכי. לשוחח עם התלמידים שלנו (בזום…) על אחריות, שותפות, אמון וכו'. לא כהטפה, אלא כדיון. 

לחשוב איתם ביחד: למה יש תלמידים המעבירים את פרטי המפגש לחבריהם מהשכונה, כיצד אנו רוצים לנהוג וכו'.

בעידן בו רבים הגבירו עשרת מונים את פעילותם במרחב הווירטואלי, עלינו לראות כיעד גם טיפוח של אתיקה מקוונת, המכונה לעיתים "אזרחות דיגטלית".

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

יש ואנו מקיימים פגישה או שיעור קבועים עם ציבור קבוע. לעיתים מדובר ביום ובשעה החוזרים על עצמם בצורה זהה כל שבוע: שיעור שבועי קבוע בכיתה או בקהילה, ישיבת צוות שבועית קבועה וכדומה. 

ברם, מסיבות שונות (ביניהן, אבטחה) אין אנו רוצים להשתמש בקוד קבוע לכל אותן פגישות (על יצירת קוד קבוע לרצף פגישות אחידות, ראו טיפ מס' 8).

מאידך, אנו מוצאים את עצמינו מקלידים כל שבוע מחדש את אותם נתונים: שם זהה (פורום הפגישה \ נושא הפגישה), תיאור זהה ושעות זהות. האם ניתן ליצור 'תבנית בסיס' (template) של הפגישות הקבועות או השיעורים הקבועים, באופן שניתן יהיה לקבל כל פעם קוד חדש תוך שהתוכנה תקפיץ אוטומטית את שאר הפרופיל שכבר משמש אותנו בפגישות אלו?

דרך פעולה:

כבשאלות רטוריות אחרות, התשובה כמובן חיובית.

כדי ליצור תבנית קבועה של פגישה (template) – צריך תחילה להזמין פגישה הזהה בתבניתה (שם, תיאור, שעות) לסוג אותו רוצים לשמור, ולשמור אותה כזימון פגישה עתידית.
לאחר מכן, גש לרשימת הפגישות העתידיות שלך, ולחץ על שם הפגישה (אל תלחץ על 'הפעל' אלא על שם הפגישה).

בתחתית החלון, תיפתח אופציה של save as meeting template.

קבע שם קבוע לתבנית.

כעת, בקביעת פגישה חדשה, יפתח חלון (אחרי שם הפגישה ותיאורו ולפני המועד) בו כתוב: use a template.

ניתן ליצור כמה "תבניות בסיס" שרוצים (נניח, לכל מקצוע שאני מלמד. למשל: כימיה יא; כוזרי הקבצה א', צוות רכזי המקצוע, הלכה יומית וכדומה).

בלחיצה על החלון הנ"ל תיפתח רשימה עם שמות כל תבניות הבסיס, מתוכן נוכל לבחור את הרצויה ולהכילה תוך שמקבלים רק קוד חדש. זאת בעת שכל השאר כבר כתוב בצורה אחידה ו'יקפוץ' פנימה לבד.

כבהצעות אחרות, שחקו דקה עם התוכנה כדי להבין את הנכתב כאן, ובהמשך זה יכול לחסוך לכם זמן ומאמץ.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

לא תמיד נכון לי לנהל לבד שיעור או מפגש. 

לעתים, אני רוצה לחסום את היכולת של התלמידים לקשקש על הלוח, לשתף מסך עם שטויות וכו' (דבר שמצריך חסימת אפשרות של אחרים לכתוב על הקיר. ראו טיפ 11), אך בה בעת אני כן רוצה לאפשר לתלמיד מסוים להציג עבודה שלו, תמונה שהוא מצא וכו', דבר שמחייב דווקא פתיחה של אפשרות שיתוף מסך.

אפשרות שנייה היא מצב בו שני אנשים מעבירים יחד את ההשתלמות, מנהלים יחד את המפגש או שיעור וכו'. אף כאן, יתכן וארצה לאפשר לשותף שלי יכולת לשלוט בכל הרכיבים (כיבוי והדלקה של המיקרופונים של המשתתפים, חסימה או פתיחת אפשרויות שיתוף מסך וכו').

 

דרך פעולה:

 1. בהוראות הקבע (settings) הפעל את המתג של Co-host.
 2. לאחר הפעלת מפגש והצטרפות משתתפים שונים, פתח את רשימת המשתתפים (participants).
 3. בחר את האדם או תלמיד אותו תרצה למנות כ"מארח שותף" (co-host). בצד ימין ניתן לסמן שרוצים למנותו כ'מארח שותף' ובכך לאפשר רק לו לשתף במסך או להשתתף בניהול המפגש. במקביל, נעל את האפשרות של אחרים להשפיע על מסך השיתוף (טיפ 11).
 4. באם מדובר בתלמיד שמציג דבר מה ולאחר מכן מסיים, ניתן ברגע שהוא מסיים להסיר ממנו את הזכות להיות "מארח שותף" ולהשאיר רשות זו רק אצלך.

 

הערה פדגוגית:

ראוי להרבות באירועים בהם מטילים על תלמיד לא רק לשתף במוצג מסוים, אלא לנהל חלק מהשיעור תוך שנותנים לו את המושכות. זאת בין אם הוא מלמד משהו במשך כמה דקות, מנהל דיון כמה דקות וכו'. 

 

שימו לב! אפשרות של שני מארחים בו-זמנית מתאפשרת למנוי בתשלום או למנוי דרך משה"ח. מנוי בחינם יכול בהחלט לאפשר למישהו אחר להיות מארח, אך אז הוא מוותר על יכולות האירוח שלו עד שהשני מחזיר לו את המושכות.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

בעת סיום שיעור או מפגש, ישנן שתי אפשרויות לעשות זאת. אפשרות אחת – המנחה פורש אישית מהחדר, אך מאפשר למשתתפים (או תלמידים) להישאר ב'כיתה', כדי להמשיך לדבר. 

אפשרות שנייה – המנחה סוגר את המפגש וכולם מוצַאים ממנה.

 

שיקולים: 

כמו שבבית ספר יש מורה תורן בחצר, כך לעיתים איני רוצה להשאיר את התלמידים לבד בכיתה (המקוונת) שמא אחד מהם יעשה מעשה קונדס, ידבר בצורה לא ראויה וכדומה. 

במצב זה, עדיף לסגור את הפגישה לגמרי. מאידך, לעיתים אין בעיה להשאיר את המשתתפים לבד, וניתן לפרוש ולאפשר להם להמשיך לשוחח – בין על נושא השיעור ובין כמפגש חברתי סתמי.

שיקול נוסף הוא יכולת ההקלטה: אם אני מקליט את השיחה לצורך שמירה, לעתים אני מעדיף לכבותה בסוף הדיון ולאפשר למחשב שלי להתחיל את פעולת השמירה בלי לשמור את כל הפטפטת בסוף.

 

דרך פעולה:

 1. כשאני מבקש לסיים את הפגישה, יש לגשת במסך הראשי בצד ימין למטה לכפתור 'סיום' (end). 
 2. לחיצה עליו אינה מסיימת את הפגישה, אלא פותחת שתי אופציות. האופציה הראשונה היא 'לפרוש' (leave). במצב זה, רק אני פורש מהקבוצה ואילו שאר המשתתפים יכולים להישאר.

האופציה השנייה היא 'סיים את הפגישה לכולם' (end meeting for all) שפירושה סיום של כל הפגישה באופן ששאר המשתתפים אינם יכולים להמשיך לשוחח בחדר. כמובן, יש לשמור על נימוס ולהודיע שהמפגש מסתיים ושהחדר עומד להיסגר לכולם.

 

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

לעתים אנו מבקשים להקליט את עצמינו בסרטון קצר ולשלוח אותו לאחרים. זאת בין אם מדובר בדבר תורה, בהוראת חלק קצר באופן א-סנכורני כדי שיקשיבו לבד, בהודעה חשובה וכו'.

זום מאפשר לנו לקיים 'פגישה עם עצמי'. אפשר להקליט את עצמי ולאחר מכן להפיץ את ההקלטה למי שרוצים.

 

דרך פעולה:

כללית, ישנן שתי דרכים עיקריות לעשות כן. אחת מהירה לתפעול אך מצריכה לאחר מכן לחתוך מהסרט את שניות ההתארגנות בהתחלה ובסוף. אחת דורשת טיפה מאמץ בתפעול אך חוסכת את הצורך לערוך את הסרטון לאחר מכן.

 1. הדרך הפשוטה היא להפעיל את מנגנון ההקלטה ב'הוראות הקבע' של זום. לאחר מכן לפתוח מפגש (עם עצמי, בלי להזמין אחרים) ופשוט לדבר. ניתן לשלב השמעת שיר, סרטון, מצגת, להחזיק ביד מוצג וכדומה, בדיוק כפי שניתן לעשות בשיעור רגיל.

לאחר סיום, התוכנה תשמור את הסרטון ובזה סיימתם. 

ברם, לרוב יש בהתחלה כמה שניות בהן רואים כיצד הזזתם טיפה את המצלמה או את הכיסא, הזזתם חפץ מפריע ברקע וכו'. במצב זה, צריך לדעת להשתמש בתוכנת עריכה פשוטה כדי לחתוך החוצה את החלק המיותר בהתחלה. כן הבעיה בסוף, עת רואים כיצד שפת הגוף משתנה וכו'.

 1. הדרך השנייה חוסכת את הצורך בעריכה ואנו ממליצים עליה. באפשרות זו, נכבה תחילה את מנגנון ההקלטה ב'הוראות הקבע' של זום. נפעיל מפגש עם עצמינו, כשבשלב זה אין התוכנה מקליטה. נתארגן עם הכיסא, נכוון את מיקום המצלמה והמחשב ונטפל בכל סידור אחר שנרצה. כל הזמן הזה, התוכנה אינה מקליטה. כשאנו מוכנים לגמרי, ורואים את עצמינו במסך בצורה שמתאימה לנו, נלחץ על מתג ההקלטה שבתחתית המסך ונתחיל לדבר. בסוף הדיבור שלנו נכבה אותו ידנית ונקבל סרטון מוכן.

 

הערה פדגוגית:

מי שמוצא עצמו מעביר שיעורים שלמים בזום (או בכל תוכנה דומה), כנראה עדיין מעתיק את השיעורים הרגילים שהוא היה מעביר בכיתה הפיזית אל הזירה המקוונת, מבלי לנצל באופן מהותי את אפשרויות העולם המקוון.

מבלי לנתח כעת את מהות ההוראה ההיברידית, ראוי לא להסתפק בשיעור רגיל אף אם הוא רווי במגוון אמצעי עזר בשיתוף מסך. במקום זאת מוצע לעבור להוראה שחלקה סנכרוני וחלקה א-סנכורני, לפחות בחלק מהשיעורים. במצב זה, אפשר למשל לשלוח מראש סרטון קצר של עצמינו מלמדים קטע מסוים. בסרטון יצפו הלומדים בזמן שיבחרו, ולאחר מכן בזמן שמתאים להם יתַרגלו עצמאית, לאור הנלמד. ביום אחר ניפגש למפגש קצר יותר כדי לדון בדברים. 

הצעה זו דומה קצת לכיתה הפוכה, ויש כמובן שפע אפשרויות נוספות. המשותף להן הוא לא רק ההיברידיות, אלא העובדה שזמן השיעור (נניח, שיעור כפול של שעה וחצי) מתפרס בקטעים קצרים על פני כמה ימים. במצב זה, בהחלט נעשה שימוש גם במקטעים בהם נקליט את עצמינו, כמוצע בטיפ לעיל. 

בשולי הדברים נציין כי מי שמלמד את אותו נושא בכמה כיתות מקבילות, את החלק של ההקלטה העצמית צריך לעשות רק פעם אחת ואזי אפשר לשלוח אותו לכל אותן כיתות את אותו סרטון רקע או סיכום. ואכמ"ל…

 

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

בטיפ מספר 4 הסברנו כיצד ניתן לכוון את הוראות הקבע (settings) באופן שימנעו תמיד אפשרות של צ'ט פרטי בין התלמידים (ראו במאגר של כל הטיפים שנשלחו: https://bit.ly/3aX3Oud).

ברם, לעיתים תוך כדי מפגש אנו רוצים לשנות את ההגדרה ולאפשר להם להתכתב בינם לבין עצמם, עם כל הקבוצה או רק איתך.

 

דרך פעולה:

 1. כדי לשנות את הגדרות הצ'ט תוך כדי מפגש, יש ללחוץ על כפתור הצ'ט שבתחתית מסך המפגש.
 2. בתחתית חלון הצ'ט שנפתח בצד ימין, יש ללחוץ על שלוש הנקודות שבצד ימין.
 3. התוכנה פותחת חלון עם ארבע אפשרויות: המשתתף אינו יכול לשלוח צ'ט לאף אחד; המשתתף יכול לשלוח צ'ט רק למנהל הפגישה (ואז רק אתם תראו את דבריו); המשתתף יכול לשלוח צ'ט 'ציבורי' אותו יראו כולם; המשתתף יכול לשלוח הודעות פרטיות או ציבוריות.

 

מבט פדגוגי:

 1. ניתן לנהל את המפגש עת אופציית הצ'ט מכובה למעט צ'טים שמיועדים אליך. בשלב מסוים בשיעור, עת רוצים לאפשר שאלות או דיון קבוצתי כתוב, לפתוח את אפשרות הצ'ט ובגמר שלב זה, לכבותו בחזרה.
 2. מוצע לנצל את הצ'ט לדיונים כתובים בין המשתתפים על תוכן השיעור. לרוב כדאי לעשות כן בשלב מוגדר, נוכח שאלה מוגדרת שאת התשובה לה הם מבקשים לכתוב בצ'ט (ראו פירוט בטיפ 4).

 

שימו לב!

קיימת אפשרות לשתף עם כל הקבוצה מסמך או קישורית, בעזרת הצ'ט. אם רוצים לשלוח להם את המאמר \ תמונה וכו' או רוצים לשלוח להם הפנייה למקום מסוים ברשת, יש לעיין בתחתית חלון הצ'ט, משמאל לשלוש הנקודות. לחיצה על 'קובץ' (file) תאפשר לשלוח קובץ מהמחשב שלך. בדרך זו ניתן לשלוח גם סרטון קצר לכולם.

באשר לקישורית, ניתן פשוט להעתיקה ולשלוח אותה בתוך תיבת הצ'ט ובכך להפנותם לאתר או לאפליקציה אחרת.

 

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

ככל שתדירות השימוש בזום עולה והמיומנות שלנו גוברת, כדאי לאמץ כמה קיצורי מקשים שיחסכו עבודת עכבר (שלעתים מחייבת גם להתכופף קדימה מול המסך בצורה שמעוותת את המראה שלנו) אך בעיקר – באופן שיקצר זמן ויקל על התיפעול.

ישנם קיצורי דרך רבים שניתן לאמץ בעזרת המקשים (וניתן גם לייצר עוד לבד). נסתפק הפעם בכמה עיקריים, תוך המלצה לבחור שלושה ולאמץ אותם במשך שבוע עד שמפנימים אותם, ואז לשוב ולבחור נוספים.

 

דרך פעולה:

נתמקד הפעם בקיצורים הבסיסיים יותר. כולם משלבים את המקש Alt יחד עם אות אחת. היכן שבחירת האות הגיוניות וקשורה למילה באנגלית של הפקודה, נציין זאת כדי להקל על זכירה:

 1. לפתיחה או סגירה של תיבת הצ'ט: Alt+H
 2. לפתיחה או סגירה של רשימת המשתתפים: Alt+U (קל לזכור: קיצור של Users).
 3. לפתיחה או סגירה של מסך השיתוף: Alt+S (קיצור של Share screen).
 4. לפתיחה או סגירה של מתג הקלטה: Alt+R (קיצור של Record).
 5. לפתיחה או סגירה של המצלמה שלי: Alt+V (קיצור של Video).
 6. לפתיחה או סגירה של המיקרופון שלי: Alt+A  (קיצור של Audio).
 7. להשתקת כולם או לפתיחת אודיו של כולם: Alt+M (קיצור של Mute).
 8. לסיום הפגישה: Alt+Q (קיצור של Quit).

 

המלצה קטנה:

במקום לקרוא את כל השמונה לעיל ולשכוח אותם…, עדיף לבחור שלושה מתוכם ולאמץ אותם. לפתוח מפגש דמה ולהתאמן. 

לאחר מכן: לרשום אותם על דף ליד המחשב ולאלץ את עצמי להקפיד להשתמש בהם עד שאאמץ אותם. כעבור שבוע, אפשר לבחור עוד שלושה וכו'.בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

כדרכם, חלק מהצעירים בוחרים לכנות עצמם באינטרנט בשמות כינוי ('המלך', 'רמבו', 'הנשר השחור' ועוד). כל עוד זה נעשה בהתנהלות פנימית שלהם, הדבר אינו מפריע. ברם, לנו חשוב לדעת מיהם המשתתפים במפגשי הזום שלנו.  

אם בצד דני, מוטי, חיים וזיו נמצאים בפגישה גם 'הנמר השקט' ו-'מלך האריות' – קשה לנו לדעת את זהות המשתתפים וקשה לדעת האם משתתפים אלו הם שאמורים להיות כאן. במילים אחרות, הבעיה הראשונה היא אבטחה. הדבר מחמיר אם מצלמת המשתתף אינה דלוקה (ראו טיפ מספר 10).

ברם, לעתים יש כינוס של מגוון משתתפים רחב, נניח כלל השכבה או מי שבחר לשמוע \ ללמוד על נושא מסוים. במקרה זה, אפילו אם המצלמות פתוחות וכולם אנשים כשרים, קשה לפנות למשתתף בשמו כי איני מכיר אותו וליד שמו מופיע רק כינוי מוזר.

 

דרך פעולה:

 1. כהוראת קבע, כנס ל'הגדרות הקבועות' של פגישותיך (settings) וגלול למטה למשפט: Allow participants to rename themselves. העבר את המתג למצב דלוק. באופן זה ניתן יהיה בעת מפגש לבקש מהמשתתפים לשנות את הכינוי שלהם לשמם האמתי.
 2. אופציה נוספת היא לעשות כן תוך כדי מפגש. בעת מפגש, יש לפתוח את רשימת המשתתפים (participants). בתחתית הרשימה מימין מופיעות שלוש נקודות. לחיצה עליהן תפתח 6 אופציות. השלישית היא Allow participants to rename themselves.
 3. נשאר להתעקש (בנעימות) שמי שרשם כינוי ליד שמו (או שמופיע מספר הדגם של הסלולר שלו באופן אוטומטי) – יתקן לשמו האמתי.
 4. תיאורטית, אף המארח יכול לשנות לכל משתתף את שמו. זאת על ידי לחיצה על המילה more ימין לשמו ברשימת המשתתפים ובחירה באופציה: rename.
 5. תוך כדי מפגש, ניתן ללחוץ על שלוש הנקודות שבתחתית רשימת המשתתפים ולהסיר את יכולת המשתתפים להחליף את שמם.

 

הערה חינוכית:

כדאי בהזדמנות לקיים דיון חינוכי פתוח עם התלמידים סביב השאלה העקרונית מדוע לעיתים בני נוער בוחרים לעצמם כינויים דוגמת 'רמבו', 'הכריש' וכו' (נושא שנחקר רבות באקדמיה). כמובן, הכוונה לדיון באווירה פתוחה ונעימה, שנועדה להגביר מודעות לתופעה, לגרום לחשיבה על תפיסתנו העצמית ועוד.

זאת ועוד, הרושם הוא שכמות הבנים ברשת שמשתמשים בכינויים במקום שמם, היא פי כמה וכמה יותר מאשר כמות הבנות. אף זו תופעה שראויה להתבוננות קבוצתית משותפת.

 

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

אנשים בכל העולם, שבימים כתיקונם רגילים לעבוד ימים שלמים, מדווחים על תשישות אחרי מספר מפגשי זום. וכשכמות מפגשי הזום עולה, התשישות גוברת. התופעה כבר זכתה לכינוי מקצועי: zoom fatigue (תשישות זומית) ויש שהחלו לנתחה. יצוין שהכינוי מתייחס לזום, אך הקושי קיים כמובן גם בפלטפורמות אחרות בהן מקיימים מפגשי וידיאו קבוצתיים.

 

תקציר הסיבות:

עיון בכמה וכמה מאמרים מקצועיים (רובם פורסמו בחו"ל) מעלה מגוון גורמים מתוכם ריכזנו את העיקריים. כולם תורמים בדרך זו או אחרת לתחושת המותשות בסוף עבודת זום. כדאי להיות מודעים אליהם וכדאי לאמץ דרכי התמודדות, אותן ננסה להציע בסוף:

 1. בחדר רגיל, מקובל ו'מותר' בעת ישיבה של כמה אנשים: להתבונן הצידה, להתבונן בתמונה על הקיר ולחוש את מרחב החדר. בישיבה בה יושבים סביב שולחן או בשיעור בו יושבים בשורות, אין הגיוני יותר מאשר להתבונן לכיוונים שונים. אך בזום הנימוס מחייב שלא נתבונן הצידה אלא נתבונן ברציפות בפרצופי האחרים. לא קל.
 2. הידיעה שכולם מתבוננים בי כל הזמן יוצרת אף היא תחושה לא נעימה ולחלק מהאנשים – מעיקה.
 3. אדם 'קורא' סיטואציה בזכות שפת הגוף של הדובר. בזום רואים רק פנים. פנים ופנים ועוד פנים. התבוננות בו-זמנית בהרבה פרצופים יוצרת עומס על המוח, המנסה לפענח בתת-מודע את שפת הגוף של רבים, בעת ובעונה אחת. זאת ועוד: בחיים אמתיים אנו לא מתבוננים ממרחק קצר בפניו של מישהו אחר ללא הפסקה, ואחרים אינם מתבוננים בי כך. זה יוצר צורך בריכוז יתר וזה… מתיש.
 4. התעסקות טכנולוגית: כשיש רגע של שקט בשיחה רגילה, זה מקובל. אך בזום – אם יש שקט חלק מתחילים לבדוק האם הציוד שלהם תקין. הם נמצאים בדריכות מתמדת שמא הם טועים בהפעלת הטכנולוגיה.
 5. המארחים נדרשים גם לתפעל שיעור מורכב, גם להפעיל את הטכנולוגיה (שחלקם פחות בקיאים בה), גם לקרוא את הצ'ט וגם לדאוג כל הזמן לשקט ברקע במקום בו הם יושבים. אף זה יוצר עומס ומתח.
 6. ריבוי הקשיים הטכניים שמתעוררים תוך כדי מפגש (תמונה קפואה, נתק בין קצב הקול לתנועת השפתיים, קו משובש וכו') יוצרים תסכול ו… עוד עומס.
 7. ערבוב תחומים: כל המשתתפים בשיעור או בישיבה יושבים בחדר פרטי אחר. העולמות מתערבבים. אני בישיבת עבודה והילד קורא לי, אחר מתיישב עלי, בן הזוג נכנס לחדר וכו'.
 8. מכיוון שרואים את החדר ברקע של שאר המשתתפים, מפגש עם 10 משתתפים פירושו שאני בו-זמנית 'נמצא' בתוך 10 חדרים. לא קל.
 9. לעיתים מי מהמשתתפים מסתובב בחדר או ברחוב תוך כדי שיחה, עת מצלמתו דלוקה. זה יוצר אצל שאר הצופים סחרחורת; אחר עם מצלמה שמכוונת לתקרה וכו'. לפעמים יש רעש ברקע של מישהו ואף זה מפריע.
   1.  

מה עושים?

בכל הקשור להתמודדות עם הקושי, אנו מציעים להבחין בין דברים שניתן לעשות כמשתתף ובין דברים שניתן לעשות כמארח וכמוביל. את רוב ההצעות דלינו ממאמרים שונים, וקצת הוספנו משלנו.

כמשתתף:

 1. בעת הפסקה בין ישיבות או מפגשים, אל תמשיך לשבת מול המסך כדי לטפל בדוא"ל או בווטסאפים, כדי לקרוא חדשות וכו'. אלץ את עצמך לקום, להסתובב קצת בבית וכו'.
 2. תוך כדי דיון, הסט מעת לעת את המבט ואפשר לעיניך מנוחה מהתבוננות בלתי-פוסקת בפניהם של האחרים. 
 3. כוון את התוכנה למצב בו הדובר מוצג בתמונה גדולה (speaker view) במקום ניסיון להתבונן בו-זמנית כל הזמן ב-פני כל המשתתפים. זו דוגמה לפעולה טכנית פשוטה שבתחילה נראית מיותרת (וכי מפריע לי לעיין בו-זמנית בכל הפרצופים? אני מעדיף זאת) אך לאורך פגישה שלימה – מוסיפה משמעותית למותשות אם לא עושים כן. 
 4. אחרון חביב: סדר לעצמך מקום נח לפגישות. לא מעט אנשים בחרו מקום ישיבה לא נוח ומתוך הרגל לא מחפשים פתרון קבוע נח יותר אלא שבים לאותה צורת ישיבה.

כמארח

 1. אל תקבע קצב פגישות או שיעורים כמו בעולם הפיזי. בנה לו"ז בו פגישת זום לא רודפת פגישת זום, אלא יש יותר רווחים בין שיעורים או מפגשים.
 2. נסה לגוון. חלק מהפגישות שהנך יוזם יכולות להתקיים בשיחת ועידה טלפונית שאינה מחייבת התבוננות במסך. 
 3. בישיבות מסוימות קבע שרק מי שמדבר יפעיל מצלמה ואילו לאחרים יותר לכבותה.

הערה חינוכית:

לאחר המירוץ הראשוני נוכח התפרצות המגפה, והמעבר המעידי ללמידה מקוונת, ראוי לעצור, להתבונן בדרכי פועלי ובהשלכותיהן, ולהסיק מסקנות שונות. דווקא תחילת ה'יציאה' מהסגר מאפשרת לקיים סיכום של שלב זה, כולל סיכום של דרכי הפעלת הפלטפורמה.

כן הדבר בתחומים רבים נוספים, אותם ראוי לסכם כדי להסיק מסקנות לקראת העתיד…

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

בעומס הימים, אנו לעתים שוקעים בדוא"לים או בשימושי מחשב אחרים ושוכחים להתחבר לפגישת זום. אף בתוך פגישת הזום, יש ואנו כמארחים מאבדים את תחושת הזמן ולא שמים לב כמה זמן הישיבה או השיעור מתמשכים.

פתרון חלקי:

 א. גלול למטה ב'הוראות הקבע', לתוך ההוראות הקשורות להכנת פגישה, והפעל את המתג 'תזכורת לפגישה מתקרבת' (Upcoming meeting reminder).

ב. כדי לקבוע כמה זמן מראש נקבל תזכורת, יש להיכנס לאפליקציה שבמחשב (תבחינו בין התעסקות בפרופיל שלכם דרך האתר לעומת דרך האפליקציה). כשאתם פותחים את האפליקציה במחשב, יש גלגלת בפינה העליונה הימנית. לחיצה עליה תפתח כמה אופציות. האופציה לפני האחרונה מאפשרת לקבוע כמה זמן מראש רוצים לקבל תזכורת על הפגישה המתקרבת.

ג. מכאן למעקב אחרי אורך הפגישה עצמה ולידיעה כמה זמן חלף תוך כדי פגישה: ניתן להפעיל סוג של 'שעון עצר' קטן בעת פגישות, שירוץ כל הזמן על המסך (בצורה מוקטנת ולא מפריעה) ויראה לכם כמה זמן חלף מתחילת המפגש. הפעלת השעון נמצאת אף היא בגלגלת שבאפליקציה השולחנית. האופציה השביעית מאפשרת לבקש שעון קטן שיראה לי לאורך המפגש כמה זמן חלף (Show my connected time).

הערה חינוכית

נוכח הקושי ללמוד באמצעות מסך, ו'תשישות הזום' המתפתחת (ראו טיפ מספר 22) רצוי לקיים שיעורים קצרים יותר מאלו המועברים בתנאי חדר רגילים.

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

לעתים אנו רוצים לקיים שידור שמלווה במוזיקה. לנגן ברקע, להשמיע שיר ברקע וכדומה. כוונתנו למצב בו רוצים לנגן ולשיר מול המיקרופון (ולא למצב בו משמיעים שיר מהמחשב).

צריך לדעת שהתוכנה מכוונת להשתיק עד כמה שניתן רעשי רקע (כדי שרעש של מאוורר או מזגן לא יפריעו, למשל) וכחלק מזה היא פוגעת באיכות המוזיקה שמנגנים מול המיקרופון.

 

מה עושים?

1. עצות כלליות:

 1. עצה טכנית פשוטה, המתאימה לכולם והקשורה לעצם הדיבור: תדברו קרוב למיקרופון. התוכנה רגישה יותר לגווני הקול השונים עת מדברים מקרוב.
 2. עצה טכנית נוספת: התמקמו עם המחשב שלכם במיקום קרוב ככל הניתן למשדר הוויפי, כדי לקבל איכות יחסית טובה של האינטרנט. 
 3. כבה תוכניות אחרות במחשב כדי שכל האנרגיה תוקדש רק לזום.

 

2. שיפור איכות המוזיקה שמנגנים ברקע:

 1. לאחר הפעלת התוכנה, גשו לסמן המיקרופון בצד שמאל למטה ולחצו על החץ הקטן שמימינו. בחלון שייפתח לחצו על האפשרות התחתונה: 'כיווני קול' (audio settings).
 2. בחלון שייפתח כדאי לעשות כמה שינויים בקול. לשם כך בחרו באופציה השלישית בצד שמאל, audio. בחלון שייפתח בחרו באופציה של 'מתקדם' (advanced) בצד ימין למטה.

 

3. ביצוע השינויים:

 1. בשורה העליונה מימין, סמנו את השורה שמאפשרת בעת המפגש להפעיל את המוזיקה המקורית של המיקרופון, בלי פעולות סינון של התוכנה (show in meeting option).
 2. את האופציה של דיכוי רעשי רקע (suppress persistent background noise) יש להעביר ממצב אוטומט למצב מכובה (disable).
 3. עשו כנ"ל בשורה השנייה, והעבירו את המתג המתייחס לדיכוי רעשים 'תוך כדי' (suppress intermittent background noise) ממצב אוטומט למצב מכובה.
 4. בעקבות הפעולה בסעיף ו', המתג של "הפעל קול מקורי" אמור להיות זמין בחלק העליון השמאלי של המפגש עצמו (כלומר: המתג החדש יופיע במסך הראשי של השידור בעת מפגש). לחצו עליו כדי שיהיה כחול (עם אופציה של לכבות חזרה).

 

סיכום: עד כאן השינויים שאמורים 'לאלף' את התוכנה לא להשתיק ולהפריע לביצועי כלי נגינה ברקע, אלא לאפשר אותם באופן איכותי.

ולנו נותר לאחל ולהתפלל שעד מהירה נוכל לשיר ולנגן יחד עם כולם, כאיש אחד בלב אחד.

ושם נשיר, ושם נשיר שיר חדש…

 

בהצלחה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

משרד החינוך הפך את המנוי ההמוני שלו לכזה שמחייב סיסמה. כלומר, איש חינוך שעובד דרכו (או כל מי שעובד בחשבון חינמי) – אינו יכול להחליט שהוא מוותר על הסיסמה.

 

התמודדות:

 1. כמובן, משאירים את הסיסמה.
 2. ברם, התוכנה מציעה סיסמה מורכבת (אותיות גדולות וקטנות, גם מספרים וכו') שלא קל להקלידה (אך לרוב ניתן להעתיקה ולהדביקה). באם תרצו, אפשר לערוך את הסיסמה ולהחליפה בסיסמה פשוטה יותר וקלה להקלדה (וממילא, גם קלה יותר לפריצה. לשיקולכם).
 3. זאת ועוד. ניתן לבקש מהתוכנה להטמיע את הסיסמא בתוך מספר הפגישה שבקישורית. באופן זה, כל מי שיקבל את הקישורית למפגש וילחץ עליה, יפעיל גם את הסיסמה ואין צורך להקליד אותה לחוד. כדי להפעיל תכונה זו, יש לגשת ל'הוראות הקבע' ולהפעיל את המתג: 'הטמע סיסמא בקישורית הזימון' (Embed password in invite link for one-click join).
 4. מנויים בתשלום יכולים לוותר על הסיסמה (ואז יקבלו ליד כל מפגש מתוזמן סימן קריאה אדום שמפנה את תשומת לבם לעניין).
 5. באם תרצו להגביר אבטחה, אפשר לשלוח לחוד את מספר הפגישה ובנפרד (אפילו מאוחר יותר, סמוך למפגש עצמו) לשלוח את הסיסמה. מחמירים יכולים להקפיד לשלוח אותה בדרך אחרת (נניח, מסרון במקום ווטסאפ וכו').הערה חינוכית

כדאי למצוא עיתוי כדי לדַבּר על בטחון ברשת בפרט ובטחון בחיים בכלל. באם מדובר בתלמידים, לדון: האמנם יש לעיתים בני נוער שמזלזלים בכללים אלו, ובטוחים ש"לי זה לא יקרה" וכו'? למה?

האם אנו מתביישים לומר לחברים שאנו מקפידים על כלל בטיחותי זה או אחר?

מדוע?יום ירושלים שמח,

יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

נוכח תהליכי פתיחת המשק ומערכת החינוך, אנו קרבים לסיום סדרה זו. בטיפים האחרונים נציע כמה דגשים עקרוניים, שעשויים להיות לברכה.

 

מישהו מצלם?

אנו מציעים להקליט לפעמים ולשמור סרטון של שיעור \ שיחה \ ישיבה שאתה מנהל בזום.

לאחר מכן, להמתין יום או יומיים – ולצפות בו בעצמכם!

כמות הדברים שאפשר ללמוד ולשפר מצפייה בעצמי – רבה מאוד וחשובה מאוד.

יש אנשים שמוכנים לשלם כסף רב כדי שיבוא צוות צילום, יצלם את השיעור או את השיחה שלהם, כדי לאפשר להם לנתחו. 

והנה, ללא עלות, ניתן לעשות כן בפשטות.

צפייה בעצמי מאפשרת לי לבחון ממדים שונים: החל מתחומים פיזיים (האם אני יושב קרוב מידי למצלמה? רחוק מדי? האם אני מסתכל כל פעם למטה בצורה מוזרה? מתנדנד? עושה פרצוף מוזר כשאני מתפעל את התוכנה? וכו') והמשך בהתבוננות בתחומי תוכן ודרכי העברה.

לבעלי קצת תעוזה: מוצע לשלוח את הסרטון עם ההקלטה שלכם לאדם שלישי, שלא נכח במפגש אך שיש לכם בו אמון, כדי שהוא באופן אובייקטיבי יציע את הערותיו.

תתפלאו מה תגלו.

שבוע טוב,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

בעת שיתוף מסך נפתח פס לרוחב החלק העליון של המסך שלך. בצד שמאל הוא ירוק ומודיע לך שאתה במצב 'שיתוף מסך'. בצד ימין הוא אדום ומציע לך מתג בעזרתו תוכל לבטל את השיתוף ולחזור למפגש רגיל.

לעתים, מיקום הפס בחלק העליון של מסך השיתוף שלך מסתיר לך את החלק העליון של השקופית ואינו מאפשר לך להקריא את הטקסט.

 

מה עושים?

 1. פתרונות כלליים:
 1. לתת למשתתף אחר להקריא במקומך. תמיד כדאי…
 2. להקפיד לערוך את השקופיות שלך באופן שיש רווח משמעותי בחלק העליון, דבר שמביא לכך שהפס הנ"ל לא יסתיר לך. 

 

 1. פתרון טכנולוגי:
 2. בצד השמאלי של הפס הירוק יש חץ קטן המצביע כלפי מטה. לחיצה עליו יקפיץ את הפס המדובר לחלק התחתון של המסך ובכך יפנה את שדה הראייה בחלק העליון. לחיצה נוספת תחזיר את הפס למקומו הראשון.

בהצלחה,

יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

נוכח תהליכי פתיחת המשק ומערכת החינוך, אנו קרבים לסיום סדרה זו. בשני הטיפים האחרונים נציע כמה דגשים עקרוניים, שעשויים להיות לברכה.

 

להמשיך לזום…

ישיבות והשתלמויות מקוונות ימשיכו ללוות אותנו מעתה ואילך. זאת בין אם יהיה חלילה גל שני ובין כי בעצמינו נזהה שפע יתרונות הטמונים בשילוב כלים אלו בצד שאר דרכי העבודה הישנות.

 

צילום מצב

המעבר לשימושי זום נעשה בפתאומיות, בלי ללמוד בצורה מסודרת את האפשרויות המקצועיות השונות ואת דרכי התאמתן לצורות הפעילות השונות (אינן דומות דרכי השימוש בעת השתלמות לדרכי השימוש בעת ישיבה, וכן הלאה).

אף כעת, לאחר המשבר הנוכחי, צריך להודות כי:

 1. חלק מהצוות שלנו עדיין מגלה יכולות נמוכות בהפעלת פגישות מקוונות.
 2. רבים מהצוות אינם בקיאים בדרכי שימוש מתקדמות, שיכולות לאפשר הפקת תועלת רבה יותר מהכלי.
 3. ישנן אפליקציות נוספות שניתן לשלב תוך כדי שימוש בזום, באופן שישדרג מאוד את העבודה. רבים מהצוות אינם מכירים אותם.

 

מוצע:

א. לשלב בתוכנית העבודה שלנו לקיץ הקרוב ו\או לשנת הפעילות הבאה השתלמות בנושא שימושים מקוונים מתקדמים בישיבות, שיעורים והשתלמויות.

ב. כצעד ראשון לעניין זה, יש לעשות מיפוי של רמת המיומנות של חברי הצוות השונים, ולאורה לבנות מפת השתלמויות בתחום זה לשנה הבאה.

ג. עובדים חדשים שנקלטים כל שנה מגיעים לרוב עם פער בידע ובמיומנויות בכל הקשור לפלטפורמות כמו זום. יש ליצור כל שנה השתלמות לעובדים החדשים כדי להביאם לרמת המיומנות הנדרשת.

ד. ביכולתם של הכלים המקוונים, עת משתמשים בהם במקומות הנכונים, להביא ברכה. כדי להטמיעם בתוכנו מומלץ לקבוע כבר כעת שחלק מהמפגשים ומהפעילויות בשנה הבאה יהיו בדרכים מקוונות מלאות או חלקיות. רק כך אלו יוטמעו בתוכנו.

ה. כל שנכתב כאן מופנה גם לאיש הצוות הבודד. בואו ניקח אחריות על רמת המיומנות הטכנולוגית שלנו בהקשרים אלו, ונקדמם מיוזמתנו. 

 

 כל טוב,

יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

אתמול הצענו להמשיך ללמוד ולהתאמן בפלטפורמות מקוונות, כדי שאלו יעמדו לטובתנו ביום סגריר. 

ברם, יש בכלים אלו הרבה סגולות ויתרונות שכדאי לאמץ כדי להשביח את מלאכתנו, אף אם נזכה בע"ה רק לימים של שגרה.

מוצע:

 1.  להקים כעת צוות עבודה שיעשה סיכום עומק של פועלנו בחודשיים האחרונים, וירכז לאורו מסקנות. במילים אחרות, אין להסתפק בישיבת סיכום על תוכן פועלנו, ויש לסכם בצורה מעמיקה גם את האופנים בהם פעלנו מבחינת שימושי רשת. 

הצעה זו נכונה גם לכל אחד באופן אישי: לזהות היכן הוא חלש ולהחליט במה הוא רוצה להעמיק בתחומים אלו.

 1. מכיוון שמסגרות דומות לנו פיתחו דרכי עבודה מעניינות, שאולי אנו לא חשבנו עליהן, רצוי שכחלק מעבודת הסיכום – נציגים מצוות הסיכום שלנו יראיינו אנשים במסגרות אחרות, כדי לקבל אף מהם רעיונות לדברים שניתן להטמיע אצלנו בשנה הבאה.

 2. הניתוח והלמידה צריכים להוביל להצעות מעשיות כיצד נפעל אחרת בשנת תשפ"א, אף אם נזכה בע"ה רק לימים של שגרה. יש להטמיע בתוכנית העבודה של תשפ"א גם דרכי עבודה מקוונות, באופן שנוודא שאנו מפנימים את הכלים ומרגילים את עצמינו לעבוד גם איתם.

בזה אני מסיים את הסבב הנוכחי של משלוח טיפ יומי. 

תפילתנו שנזכה להשתמש בפלטפורמות מקוונות מתוך בחירה, ולא עקב אילוץ שנובע ממשבר עולמי או לאומי. זאת תוך שילוב מבורך של מיטב הטכנולוגיה כבסיס לעיסוק בשליחות חיינו.

בשורות טובות וחג שמח,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני-עקיבא

לתלמידים או למשתתפים קשה לצפות במשך מפגש שלם במסך המלא בעשרות תמונות קטנות. לעיתים, עדיף שיצפו רק בדובר, בלי לראות באופן שווה את האחרים ובלי שיצטרכו לחפש את תמונתו המוקטנת של הדובר מבין שאר התמונות.

תכונה חדשה שמופיעה בגרסאות המעודכנות של זום מאפשרת לעשות כך לכולם.

התכונה נקראת "spotlight".

בעת שמשתתפים בדיון שלושה אנשים או יותר, ניתן לבחור אחד מהם (לרוב – את המורה או את המנחה) ולסמן אותו כ"דובר ראשי". במצב זה, הצופים יראו במרכז המסך רק את תמונתו אף אם משתתף אחר יעשה בטעות רעש. כלל המשתתפים יוכלו לשאול שאלות או לכתוב בצ'ט, הכל לפי האפשרויות שבחרתם בהגדרות.

כדי לעשות כן, יש לבחור את האדם עליו רוצים להתמקד, ללחוץ על שלוש הנקודות שבצד ימין של תמונתו ולבחור spotlight. אפשר לעשות זאת גם דרך רשימת המשתתפים (participants) ולבחור אופציה זו ליד שמו.

 

דגשים

א. ניתן להפעיל זאת רק כשיש בפגישה שלושה משתתפים או יותר. לכן, בעת הכנת הפגישה בבית או בעת אימון עם משתתף אחד נוסף, לא ניתן לראות אופציה זו.

ב. מי שיכול לבחור באופציה זו הוא המארח (host) ולא הדובר. אם הדובר הוא המארח, אין בעיה. אך לעיתים יש מפגש גדול בו איש טכני מוגדר כמארח ולא הדובר. במצב זה, המפעיל הטכני הוא שצריך להפעיל זאת עבור הדובר.

 

במחשבה פדגוגית

הקושי לצפות זמן רב בהרבה תמונות של אנשים במסך (עת רק תמונה קטנה אחת מדברת) הוא רק אחד הקשיים שיש לתלמידים או למשתתפים בזום. עלינו להמשיך לחשוב על הקשיים השונים ולמצוא דרכים כדי להתמודד איתם, כדי לאפשר את קידום יעדינו החינוכיים והלימודיים, אף מרחוק.

בשורות טובות,

יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני עקיבא

 

להצטרפות לקבוצה של 'הטיפ היומי בשימושי זום'…: 

https://chat.whatsapp.com/IQ4t5RCccR186b0TUlLICw

או:

https://chat.whatsapp.com/GraecPlrscN6ivJhxyF9jR

או:

https://chat.whatsapp.com/CA2G2jYj0OsFAvCFx4gMWt

 

התנצלות קטנה: את הטיפ היומי אני כותב ושולח בשמחה, כשירות למי שזה יכול לעזור לו. אך מניסיון, ברגע שאני מתחיל לשלוח טיפים, אני מתחיל לקבל כל יום עשרות שאלות שונות הקשורות לתוכנת זום. לצערי, חרף רצוני לסייע לכל אחד, שאר עיסוקיי אינם מאפשרים לי להשיב לפונים הרבים. מוצע לחפש תשובה באינטרנט. אתכם הסליחה.

רקע:

זום אינו רק כלי לניהול שיחות, אלא הוא פלטפורמה שמאפשרת המון דרכי פעולה שונות, מעבר לשיתוף מסך פשוט.

נתחיל…

 

מוצע:

הפונקציה של 'שיתוף מסך' אינה רק מאפשרת להראות מוצר מוגמר (כמו מצגת מוכנה שלי או סרטון), אלא יכולה לאפשר לקבוצה לראות בזמן אמת תהליך שהם בונים יחד.

ניתן לעשות כן בשתי דרכים עיקריות (שמתפצלות להמון אפשרויות משנה), וכעת נמנה את הראשונה:

 • לאפשר לקבוצה לעבוד *בתוך* הזום, במצב של "לוח לבן" (whiteboard). צריך לפתוח לכולם אפשרות לאייר (annotate) ואז הם יכולים לבטא את עצמם בכתיבה או בהקלדה (בתוך תיבת הטקסט של הלוח הלבן).
 • שדרוג פשוט: לחלק את המשתתפים לקבוצות משנה (breakout rooms) ולאפשר לכל תת-קבוצה לעבוד על לוח לבן אחר. אח"כ לחזור כולם לחדר הראשי וכל קבוצה יכולה להציג את שהכינה לחוד.

ברם, יש בעיה: אם מכינים 'לוח לבן' בתוך 'חדר משנה' – כשחוזרים לחדר הראשי הוא נמחק! אם כן, כיצד יוכלו חברי הקבוצה להציגו לאחרים?

הפתרון מצוי בסרגל הכלים של האיור (annotate). האופציה הימנית ביותר בסרגל היא save. דרכה יכולה כל תת-קבוצה לשמור את מה שהיא הכינה (באמצעות החץ הקטן שליד המילה save היא יכולה לבחור האם לשמור כתמונה או כ-PDF).

לאחר שזה שמור במחשב של אחד מחברי קבוצת המשנה, אזי כשחוזרים למליאה יכול נציג של כל קבוצה להראות לכולם את מה שהם הכינו באמצעות 'שיתוף מסך' רגיל.

 

במחשבה פדגוגית

אופציה זו, כמו רבות אחרות, יכולה לאפשר לנו להפוך את השיעור לדינאמי ואת התלמידים לפעילים. זאת לא רק כדי לשמור על ריכוז אלא מתוך אמונה שפעילות זו משביחה מאוד את תהליך הלמידה.

המשך יבוא…

 

בשורות טובות והמשך שבוע טוב,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני עקיבא

רקע:

זום אינו רק כלי לניהול שיחות, אלא הוא פלטפורמה שמאפשרת המון דרכי פעולה שונות – מעבר לשיתוף מסך פשוט ומעבר למה שהצענו כאן בעבר.

מוצע:
זום יכול לאפשר לנו לראות כיצד אחרים בקבוצה חושבים. ניתן לעשות כן בשתי דרכים עיקריות. כעת נמנה את הדרך השנייה (כדי לראות את הראשונה, ראו טיפ מספר 31):

 • כלים עצמאיים שונים (שאינם זום) מאפשרים לעבוד לבד או בקבוצה קטנה, ולשתף את התוצרים עם שאר המשתתפים. נדגים זאת בעזרת בכלי מוכר למדי, פדלט (padlet), על מנת להדגים את העיקרון, שנכון כאמור בעוד כלים רבים.
 • תוך כדי מפגש זום (במפגש סינכרוני) אפשר לשלוח לכולם קישורית לפלטפורמה עליה עובדים (במקרה זה, פדלט בנושא מסוים). את הקישורית אפשר לשלוח ישירות דרך הצ'ט של הזום או באמצעים אחרים (קבוצת ווטסאפ של המשתתפים, דוא"ל וכו').
 • במקביל, המנחה מקרין דרך 'שיתוף המסך' את הפדלט עליו עובדים.
 • במצב זה, כל אחד יכתוב את דבריו או ישתף בתוצריו ישירות בפדלט (בלשונית אחרת בדפדפן), ובו-זמנית יוכלו כולם לצפות דרך הזום בפדלט השיתופי ההולך ונוצר.
 • יודגש שבפדלט, כמו בכלים רבים נוספים, ניתן לאפשר כתיבה של הערה או תגובה לדברי אחרים, וכך הדיון יכול להתפתח נגד עיני כולם.
 • הצעה יפה היא להתחלק בזום לחדרי משנה (breakout rooms) ובתוכם כל 'קבוצת משנה' של 2–4 משתתפים יחליטו מה הם מעלים לפדלט המשותף של הקבוצה הגדולה. אף בעת עבודתם השקטה בחדר המשנה, הם יכולים להעלות את דבריהם על הלוח עליו עובדים שאר הקבוצות, ואף לראות את תוצרי שאר הקבוצות על הלוח השיתופי, ולהוסיף בזמן אמת את התייחסותם.

טיפ קטן: הצעה זו מתאימה גם לדיון או ללמידה א-סינכרוניים. במצב זה ניתן הנחייה כגון זו: "ביומיים הבאים כל תת-קבוצה תתכנס (באופן מקוון?) מתי שהיא רוצה, ותעלה ללוח השיתופי הבא את תוצרתה, תוך שהיא רואה מה חלק מהקבוצות האחרות כבר העלו". כמובן, אפשר לעשות זאת באופן א-סינכרוני כשכל אחד עובד לבד ומעלה את הדברים מתי שהוא רוצה בתוך פרק זמן מוגדר. לאחר מועד סיום הכתיבה ניתן להטיל על כולם להיכנס שוב ללוח ולעיין בדברי כל השאר, להגיב עליהם וכדומה.

 

במחשבה פדגוגית

היכולת לעבוד בשקט, כקבוצה קטנה של 2–4 תלמידים, ובה בעת לראות מה כותבות קבוצות אחרות – יוצרת תסיסה חיובית ומצמיחה את הדיון הלאה.
כל זה מושג בתנאי שאין תופסים את הזום כבסיס לדיונים משותפים (בלבד) אלא כפלטפורמה עליה ניתן לשלב כלים נוספים, ולהמריא…

בשורות טובות,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני עקיבא

כפי שהוסבר, אפשר לבחור דובר מסוים ו"לשים עליו זרקור" באופן שרק תמונתו תופיע במרכז המסך באופן יזום ועקבי. במצב זה, אף אם יש רעש ממיקרופונים אחרים, התמונה תישאר עליו ויקל על המשתתפים להתרכז (ראו טיפ מס' 30). הדבר נוח במיוחד עת אתם מדברים \ מעבירים שיחה ורוצים שהמסכים יישארו ממוקדים בכם.

ברם, מה קורה אם אני רוצה לשים שני אנשים במרכז, בו-זמנית? לשים אותם, ורק אותם, אחד ליד השני בתמונות גדולות?

ובכן, מאמצע שבוע שעבר (הגרסה החדשה של זום יצאה ביום שלישי שעבר, יט אלול, 9.9), אפשר לשים יותר מאדם אחד במרכז מסך הזום, כשרק הנבחרים מוצגים בצורה בולטת.

 

הסבר

א. וודאו תחילה ששדרגתם לגרסה האחרונה: 5.2.3

ב. אחרי שיש במפגש שלושה משתתפים או יותר, בחרו באדם אחד ומנו אותו כדובר ראשי, שרק תמונתו תהיה במרכז (לחיצה על שלוש הנקודות בצד ימין של תמונתו ובחירה ב- spotlight, או דרך שמו ברשימת המשתתפים – participants).

ג. באותה צורה אפשר להסיר מהמשתתף את היותו במרכז, ולבחור אחד אחר להיות המואר. ברם, באם רוצים שניים או יותר בו-זמנית, יש להשאיר את הראשון 'מואר' ובה בעת, לעשות פעולה דומה לדובר נוסף, אחר.

באופן זה ניתן להאיר במרכז שני דוברים או יותר (במצב זה, אף אם אחד המשתתפים האחרים ידבר או ירעיש, תמונתו לא תקפוץ למרכז ותמיד יראו במרכז רק את שני הנבחרים) אפשר אף להוסיף באופן זה למרכז המסך דובר שלישי או רביעי (עד תשעה 'מוארים').

ד. הסרה של זרקור מדובר בודד – נעשית כמו הצבת הזרקור – לחצו על שלוש הנקודות שליד תמונתו והסירו ממנו את הזרקור.

ה. באם רוצים להסיר מכולם את הזרקורים בו-זמנית ולחזור לדיון פתוח בין כלל המשתתפים (או לזרקור רק עליך), ניתן לגשת לפינה העליונה הימנית, ללחוץ על View ולבחור באופציה של הסרת כל הזרקורים בבת אחת. אח"כ הציבו זרקור רק על עצמכם.

ו. תזכורת חשובה: כל האפשרויות הללו פעילות רק משלושה משתתפים ביותר. לכן, קשה להתאמן עליהן לבד בבית, אלא אם מצרפים לאימון עוד שני בני משפחה או עוד שני מחשבים.

 

במחשבה פדגוגית

בעצם, קיבלנו תצורה שדומה לפאנל או לוובינר אמיתי. הדבר נפלא באם אנו רוצים לקיים סוג של רב-שיח או ראיון של אחד על אחד. רק משתתפי הפאנל או המראיין והמרואיין יהיו מוארים, ולא תהיה הסחה על ידי ריבוי של פרצופים רבים.

התצורה מתאימה אף אם רוצים לאפשר לשני תלמידים (כל אחד מביתו) להציג יחד פרויקט משותף או אם רוצים ששני זוגות של שני תלמידים יקיימו סוג של דיבייט (debate) ביניהם וכדומה.

מנחה יכול לתכנן שלב כזה מראש, כלומר להחליט מראש שבשלב מסוים יתקיים דיון או ראיון בין מספר מועט של משתתפים עת הוא ישים עליהם את הזרקור. אך מנחה זריז יכול לעשות כן אף באופן ספונטאני. אם תוך כדי דיון מתעורר דו-שיח משמעותי בין 2–3 משתתפים, יכול המנחה להפנות עליהם את הזרקור.

אם בשלב מסוים אחד משתתק ומישהו אחר מצטרף לדיון, המנחה יכול להחליף את הזרקור ולהתמקד שוב בדוברים הראשיים בלבד, בדומה לפעולה של כמה מצלמות טלוויזיה בחדר בו מתקיים דיון קבוצתי, עת המצלמה מתמקדת כל פעם רק בדוברים.

 

בשורות טובות והמשך שבוע טוב,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני עקיבא

פתיח:

תוך כדי להט הדיבור וההנחיה, לעתים מאבדים תחושה של זמן (ומאריכים…).
אפשר לבקש מתוכנת זום להפעיל שעון קטן שיראה כמה זמן חלף מאז תחילת הדיון.

הסבר:

א. כנסו לגלגל השיניים שמתחת לשם שלך (בפרופיל, בצד ימין למעלה). אפשרות נוספת: בעת תפעול זום, ללחוץ על החץ הקטן מימין לאיקון של המיקרופון או מימין לאיקון של המצלמה, ולבחור באופציה התחתונה של הגדרות (settings).

ב. גשו לסעיף העליון, 'כללי' (general) ובחרו באופציה השמינית, שמאפשר לסמן את הזמן שחלף ((show my connected time. במצב זה, שעון עצר קטן ירוץ בפינה העליונה הימנית של המסך שלך, ויראה לך כמה זמן חלף.

רק צריך לזכור להסתכל עליו…

טיפ קטן נוסף וחשוב:

בעיות ניהול ושליטה בזמן מתגלות גם כששוכחים להיכנס בזמן למפגש זום שאתם בעצמכם זימנתם.

באותו חלון (general) האופציה מתחת לבקשה של הצבת שעון זמן היא אפשרות לבקש תזכורת לפני פגישה חדשה (remind me before my upcoming meetings). כאן תוכלו לבקש לקבל תזכורת שתקפוץ על מסך המחשב שלכם 5, 10 או 15 דקות לפני שעת תחילת המפגש.

במבט חינוכי:

יש הרבה נושאים שראוי לחשוב עליהם – עת שנה מגיעה לסיומה ומתקרבת החדשה.

כך בשנה רגילה, וכך בפרט בתקופה כה מאתגרת.

נקודה קטנה אך חשובה: היא יחסינו לזמן.

הציפייה שנתחיל פגישות זום בדיוק בזמן שנקבע ונסיים אותן בדיוק בזמן שנקבע,

היא קצה קרחון של הרצון שלנו לנהל את הזמן שלנו.

להחליט במה להשקיע אותו ואיך.

בעידן של מגפה עולמית, יש הגולשים לשני הכיוונים:

יש שעקב אי-סדר והעדר שגרות, פשוט שורפים שעות במעשים חסרי משמעות.

מהצד השני, יש שמאותן סיבות, שוקעים ומשקיעים בעבודה סביב השעון, עד שהיא 'כובשת' את חייהם האישיים והמשפחתיים והכל מתערבב.

על כן תפילתנו, שגם בנושא זה, נדע לחלק את המשאב היקר של זמננו, מתוך בחירה והחלטה.

משהו אישי קטן:

אנו יוצאים להפסקה עד אחרי ראש השנה.

תפילתי העמוקה, שיתקיים בנו תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה.

יהי רצון שבמהירה יגיעו ימי שגרה, בהם נוכל לעסוק במלאכתנו תוך שנשתמש בזום או בפלטפורמות אחרות מתוך בחירה עניינית, בלי אילוץ.

בשורות טובות ושנה טובה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני עקיבא

פתיח:

אחד החסרונות שרבים גילו בחדרי פיצול הוא העובדה שהמשתתף אינו יכול לבחור לאיזה חדר-משנה הוא מבקש להיכנס. בחודשים האחרונים המציאו משתמשים דרכים יצירתיות כדי לעקוף את הבעיה. 

והנה, הבעיה נפתרה!

בגרסה החדשה, כל משתמש יכול לבחור לאיזה חדר-משנה הוא רוצה להשתבץ, ואף להחליף מיוזמתו חדרים לפי רצונו.

הסבר:

 1. וודאו שאתם מעדכנים לגרסה החדשה, האחרונה, שיצאה היום (!): 5.3 (לכבוד השנה החדשה?).
 2. במקום להשאיר שמות חדרים סתמיים, כמו: "חדר פיצול 1", "חדר פיצול 2", החליפו את שמות החדרים לנושאים בהם ידונו בהם (כמו שם הסדנא, משימת הקבוצה וכו'). כדי לעשות כן, יש לעמוד על שם הקבוצה ותיפתח מימין אופציה של RENAME, דרכה אפשר לתת שם ייעודי לחדר-המשנה.
 3. כעת, במקום שתי אופציות שהיו עד כה (לחלק באופן מקרי לחדרים או שאני מחלק באופן יזום) יש שלוש אופציות, והחדשה היא שהמשתתפים יבחרו בעצמם חדר.
 4. כן ניתן לאפשר להם לעבור לחדר אחר לפי בחירתם, תוך כדי מושב.

 

במבט חינוכי:

קשה לסקור את האפשרויות הפדגוגיות והחינוכיות שתוספת זו מאפשרת, ונדגים כעת רק קצת:

 1. ראשית, הפשוט מכל: משתתף יכול לבחור את הנושא שהוא מבקש להעמיק בו ואת הדיון שהוא מבקש להשתתף בו.
 2. אפשר להחליט מתי לפתוח אפשרות זו ומתי לחסום אותה. למשל, יתכן וכדי לאפשר לאדם לטעום נושא בלי לרוץ מיד בין חדרים, כדאי למנוע אפשרות של מעבר חדרים בעשר הדקות הראשונות. כן אפשר לשקול את פתיחת המעברים אחרי שעה, באם רוצים שכל אחד יטעם שתי קבוצות ושני נושאים. כיוון אחר הוא להקדיש את הדקות הראשונות להצגת נושאי החדרים, תוך שמאפשרים למשתתפים לעבור בין חדרי המשנה. לאחר מכן יש לבקש שיבחרו את הנושא בו הם רוצים להעמיק ואז לסגור את היכולת להמשיך ולעבור בין חדרים.

 

המשמעויות החינוכיות ברורות: אדם צריך ויכול לבחור. להחליט באיזה נושא הוא מתעניין או באיזה דיון הוא רוצה להשתתף. ניתן לפרסם מראש בצורה מאירה איזה תוכן יטופל בכל חדר, ובכך לאפשר לו לעשות בחירה מושכלת. זה מעצים את העובדה שבתוך חדר יכולים החברים לעבוד על מסך משותף, לכתוב יחד על לוח לבן ולשמור את התוצאות (ראו טיפ מספר 31) ועוד.

 

בשורות טובות וגמר חתימה טובה,

יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני עקיבא

פתיח:

היום בצהרים שוב קיבלתי טלפון ממנהל שביקש להתייעץ, לאחר שילד בכיתה הקרין באמצע שיעור תמונות פורנוגרפיות לשאר חברי הכיתה באמצעות 'שיתוף המסך' של זום. המורה לא ידע מה לעשות בזמן אמת. תגובות שאר התלמידים היו מגוונות, חלקן קשות.

 

למותר לציין שעיקר ההתמודדות במצב זה הוא חינוכי. האירוע מצריך דיבור עם כלל ההורים, עם כלל ילדי הכיתה ועוד. ברם, במסגרת 'טיפ' זה, נתמקד בחלק הטכני של העניין. זאת בדומה לנהיגה: העיקר הוא החינוך להתנהגות נאותה בכביש. אך במקביל, לא נוותר על אמצעי בטיחות טכניים דוגמת חגורות בטיחות או בלם חירום.

 

דרכי ההתמודדות שיוצעו כאן מתאימות גם למפגש או ישיבה של מבוגרים, עת מישהו זר פולש לתוכו, מה שמכונה 'הפצצת זום' (zoom bombing)

להלן נמנה את דרכי התגובה הטכניות האפשריות במצב זה, מהקל אל הכבד:

כללית: יש לוודא שכל חברי הצוות שלכם יודעים לתפעל את הגדרות היסוד של הזום. לפי הצורך, קיימו עבורם השתלמות או ריענון.

דרכי התמודדות מעשיות:

 • לכתחילה, בהגדרות של זום יש לקבוע שהיכולת לשתף מסך ניתנת למארח (= מנחה הדיון או השיעור) בלבד.
 • כדי לעשות כן: בתוך ההגדרות הראשיות יש לגלול למטה להגדרה של "שיתוף מסך" (screen sharing) ולבחור באופציה של 'מארח בלבד' (host only).
 • במצב זה, ברירת המחדל של המפגש תהיה שאין למשתתפים אפשרות לשתף מסך. באם בכל זאת רוצים, תוך כדי מפגש, לאפשר למישהו לשתף במסכו, אפשר לעשות כן זמנית על ידי לחיצה על מתג 'אבטחה' (security) בתחתית מסך התפעול, ובחירה באופציה השלישית של 'אפשר למשתתפים לשתף מסך' ( allow participants to share screen).
 • כשמשתתף מסיים לשתף במסכו, אפשר לבטל חזרה את האופציה על ידי לחיצה נוספת באותה צורה ולהמשיך את המפגש עת שוב יש יכולת שיתוף רק למנחה.
 • במקרה קיצוני יותר: קיימת אפשרות *לכבות* למשתתף את מצלמתו (זה בעיקר נדרש אם הוא מתנהג \ מתלבש \ מראה רקע – לא ראוי). יש ללחוץ בלחצן ימני על תמונתו ולבחור באופציה של 'עצור מצלמה' (stop video). במצב זה הוא לא יכול להפעיל חזרה את מצלמתו ללא אישור ממני (שניתנת באותה צורה).
 • במקרה קיצוני עוד יותר: ניתן זמנית *להוציא* משתתף \ תלמיד מהמפגש ולהעבירו אל 'חדר המתנה'. זאת באמצעות לחצן ימני על תמונתו ובחירה באופציה התחתונה. הוא לא יוכל לשוב משם ללא רשות מאיתנו.
 • במקרה מאוד קיצוני: אפשר *לסלק* משתתף לגמרי מפגישה. אף זאת על ידי לחצן ימני על תמונתו ובחירה באופציה של הסרה מהפגישה. סילוק זה מונע ממנו לשוב למפגש, אף לא בעזרת הקישור למפגש.
 • כללית, צריך להתעקש שכל מי שבמפגש יופיע עם שמו האמיתי. ניתן להוציא ממפגש כל משתתף שאינו מגיע עם שמו המלא. זאת כמובן במקביל להסברה לתלמידים על ההתנהגות המצופה.

 

עדכון חשוב:

ביום ראשון הקרוב (ערב יום כיפור), במסגרת הגברת רמות האבטחה, יתחיל זום לחייב כל אדם להשתמש בחדר המתנה או בסיסמא.

 

מבט חינוכי:

כפי שפתחנו, עיקר ההתמודדות צריך להיות חינוכי (במקרה דנן – ביחס לאירוע בין תלמידים בכיתה). יש לראות באירוע הזדמנות לדבר על המון סוגיות חינוכיות חשובות. את הדיבור יש לקיים בעיקר עם התלמיד, עם כלל תלמידי הכיתה שנחשפו לעניין, ולפי הצורך גם עם ההורים או עם מעגלים נוספים.

זאת מתוך אמונה שלמרות שאין לוותר על ההתמודדות הטכנולוגית, עיקר תפקידינו הוא ההתמודדות החינוכית, לקראת השתלבותם הגוברת של תלמידינו בעולם שנעשה יותר ויותר דיגיטלי.

וכן, ברוח ימי תשובה אלו, ראוי לדבר גם על יכולת הבחירה שיש לכל אדם…

 

בשורות טובות וגמר חתימה טובה,
יונה גודמן \ מינהל החינוך – רשת מוסדות בני עקיבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עיצוב ופיתוח: